یکشنبه, 08 اسفند 1395 ساعت 11:30

چرا بازاریابی دیجیتال؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

چرا بازاریابی دیجیتال مهم است؟

سال هاست این دغدغه برای صاحبان کسب و کار به وجود آمده است که چگونه محصول و خدمت با کیفیت خود را معرفی کنیم؟

چگونه مشتری ما را بشناسد؟ چند درصد از افرادی که واقعا به ما نیاز دارند ما را میشناسند؟

همه ی این دغدغه ها این نیاز را در کسب و کار ها ایجاد کرد که برند خود را تبلیغ کنند، اما چگونه؟!

"برند کافه استار باکس  با  20800 شعبه در 63 کشور و ارائه ی خدمات با کیفیت در سال 2008 با افت درآمد حدود نیم میلیون دلار مواجه شد و این روند تا سال 2009 ادامه داشت تا زمانی که صاحبان این کسب وکار بزرگ با برنامه ریزی دقیق و فکر شده ی خود و انتخاب بهترین راه معرفی و تبلیغات و بهره گیری از ابزار های موجود از جمله شبکه های اجتماعی درآمد شرکت را تا سال 2011 به 1.2 میلیارد دلار افزایش دادند."

نمونه ی بالا نشان می دهد در بازار داغ کسب وکار امروزی آنهایی می توانند گوی سبقت را از رقبای خود بربایند که در میان ده ها گزینه ی موجود بهترین گزینه را انتخاب کنند.

بازاریابی دیجیتال، بهترین گزینه

پیش از آنکه کسی به سراغ کسب و کار شما بیاید، باید درباره ی شما شنیده باشد و بداند که شما چه می کنید و بفهمد که آنچه شما انجام می دهید همان است که می خواهد؟

آگاهی اولین بخش پروسه است و اینترنت بهترین جایی است که میتوان آن را شروع کرد:

 • زیرا سبک زندگی مردم تغییر کرده، امروزه تقریبا همه قبل از هر خریدی، به جستجوی آن می پردازند و بنا بر توانایی خود ارزانترین، معتبرترین، زیباترین یا کاربردی ترین انتخاب را می کنند.
 • زیرا با یک نگاه ساده به اطرافیان، می توان فهمید چقدر وابستگی به دستگاه جادویی در دستشان (موبایل) بالا رفته است!
 • زیرا هرآنچه به عنوان پیام دریافت می کنیم بیشتر از هر رسانه ای دیده و تایید می شود.
 • شبانه روزی و بی وقفه بودن بازاریابی اینترنتی(Internet marketing)
 • قابلیت ایجاد تغییرات مطابق روز
 • مناسب برای شرکتهایی که از لحاظ منابع مالی با مشکلات مواجه هستند
 • دسترسی دائم به خدمات
 • پاسخ سریع به سوالات مشتریان
 • سفارشات مبتنی بر نیاز مشتری
 • تماس غیر شخصی با بازاریابی اینترنتی
 • دسترسی تمام کاربران به فروشگاه مجازی
 • هزینه کمتر بازاریابی اینترنتی
 • کاهش خطاهای انسانی
 • صرفه جویی در وقت با بازاریابی اینترنتی
 • امکان توزیع سفارش و فروش برای تک تک مشتریان
 • کاهش زمان انتظار برای دریافت کالاها و خدمات دیجیتالی با بازاریابی اینترنتی

آیا می دانید واقعا در اینترنت چه خبر است؟

 • به‌طور متوسط 60% زمان روزانه بازاریابان، به فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال اختصاص دارد.
 • در سال 2017 حداقل 60% کمپانی‌های فعال، بخش بازاریابی محتوایی راه‌اندازی خواهند کرد.
 • 50% از شرکت‌های بزرگ در بازاریابی دیجیتال هزینه می‌کنند، اما برایش برنامه‌ای ندارند!
 • 80% درصد کاربران پیش از خرید اجناس، به تحقیق و بررسی در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند.

آمار و ارقام بالا را قبول ندارید؟ نسبت به شبکه‌های اجتماعی تردید دارید؟ یا به‌کلی از رسانه‌های آنلاین فرار می‌کنید؟ با این وجود باید متوجه شده باشید که جهان اطراف ما، به سمت دیجیتالی شدن می‌رود. نگاهی به افراد خانواده و اطرافیانتان بیندازید. موبایل‌های هوشمند و دستگاه‌های جدید، سبک زندگی همه‌ را متحول کرده‌اند. اتفاقی که در سطح جهانی رخ داده و کاربران ایرانی هم از این قافله عقب نمانده‌اند. بیش از 30 میلیون اسمارت‌فون در ایران فعال بوده و هر کدام از این دستگاه‌ها، فرصتی جذاب و به‌صرفه برای جذب مشتریان و مخاطبان وفادار است.

شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیجیتال، جهان را فتح کرده‌اند. برندها و شرکت‌های مختلف چاره‌ای جز پذیرش این تغییرات ندارند. مگر آن‌که بخواهند از رقبایشان عقب افتاده و شاهد جذب مشتریان توسط کمپانی‌های رقیب باشند. رقبایی که برنامه‌های مدونی برای بازاریابی دیجیتال دارند و اهمیت شبکه‌های اجتماعی را درک می‌کنند.

دنیای دیجیتال فرصت‌های یکسانی را در اختیار شرکت‌های مختلف قرار می‌دهد. مزایای متعددی برای مالکان برندها و مشتریان آن‌ها داشته و با عادت‌هایشان سازگاری دارد.

برخی از این امتیازات را با یکدیگر مرور می‌کنیم:

 1. ارزان‌تر استهزینه تبلیغات تلویزیونی یا چاپ آگهی در نشریات معتبر، حتی برای کمپانی‌های ثروتمند هم گزاف به نظر می‌رسد. شرکت‌های کوچک‌تر نیز توانی برای استفاده از این خدمات ندارند. از سوی دیگر شاهد افول رسانه‌های چاپی در سبد مصرف مخاطبان هستیم و کانال‌های تلویزیونی هم مانند گذشته، تاثیرگذاری تضمین شده‌ای ندارند؛ اما شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های محبوب، با هزینه‌ای بسیار کمتر همان امکانات را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند. می‌توانید به کمک این ابزارها، تبلیغ و پیام‌هایتان را در پیش چشم میلیون‌ها مخاطب احتمالی قرار دهید.
 2. انعطاف‌پذیر استویژگی ممتازی که هر مدیری را وسوسه می‌کند. آگهی‌های شما در تلویزیون یا روزنامه، به همان زمان و مکان محدود هستند؛ اما تبلیغات دیجیتال تاریخ انقضا ندارد. یک کمپین یا آگهی موفق، می‌تواند حتی یک سال بعد هم مخاطبان جدیدی را جذب کند. در حالی که تبلیغات هنگفت تلویزیونی شما را باید در آرشیوهای صداوسیما پیدا کرد و مشتریان نمی‌توانند به آن‌ها دسترسی مجددی داشته باشند.
 3. قابل اندازه‌گیریستهر فعالیتی در بازاریابی دیجیتال، حاصلی ملموس و قابل درک خواهد داشت. کمپین‌ها و جریان تولید محتوای شما، پس از مدتی نتایجی مشخص را نشان می‌دهند؛ و می‌توانید میزان موفقیت یا شکست برنامه‌هایتان را به‌درستی اندازه‌گیری کنید. به‌عنوان یک مدیر و تبلیغ دهنده، هیچ‌چیز مهم‌تر از این نیست که بفهمید منابع مالی شما برای چه چیزهایی هزینه شده و چه نتیجه‌ای در بر داشته است.

بازاریابی دیجیتال و تولید محتوای خلاقانه، به تیم‌های تخصصی و توانمندی احتیاج دارد؛ گروه‌های کارشناسی که به‌طور تمام‌وقت این فضا را رصد کرده و با آخرین تغییرات و فرصت‌هایش آشنا باشند. همچنین حضور موفق در دیجیتال مارکتینگ، به برنامه‌ریزی و صبر هم نیازمند است. عواملی که هر کدام در کنار یکدیگر، نقشی اساسی در جذب مخاطبان وفادار برای برندها ایفا می‌کنند.

انتخاب میان رهبر یا پیرو بودن، در هیچ زمانی به این اندازه آسان نبوده. سرنوشت تجارت و شرکت شما، در اختیار خودتان است. به شبکه‌های اجتماعی و دنیای دیجیتال اعتماد کنید، یا عقب بایستید و شاهد برنامه‌های خلاقانه و جذاب رقبایتان باشید. کاربران همیشه آنلاین اطرافتان، برایتان انتظار نخواهند کشید.

مشتریان در حال مهاجرت و ساختن زندگی دوم و موازی‌شان در فضاهای دیجیتالی هستند. برندهایی که فرصت حضور در بهترین مکان‌های تجاری این سرزمین جدید را از دست بدهند، کار دشواری برای جلب نظر مخاطبان خواهند داشت. می‌خواهید در کدام گروه باشید؟ این یک انتخاب بزرگ و حیاتی برای کسب‌وکارتان است. رهبر بازار شده تا دیگران از شما پیروی کنند، یا دنباله‌روی حرف‌ها و تصمیمات دیگران باشید.

منابع

سایت

http://tagminds.net

http://www.farasunict.com

 

خواندن 496 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 09:40
محتوای بیشتر در این بخش: « واسطه ها در بازاریابی الکترونیک
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

عضویت در خبرنامه

دریافت جدیدترین اطلاعات در زمینه بازارایابی دیجیتال

ورود به سایت