یکشنبه, 08 اسفند 1395 ساعت 04:25

واسطه ها در بازاریابی الکترونیک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تقش واسطه ها در تجارت الکترونیک

واسطه ها نقش بسیار مهمی در تجارت الکترونیک ایفا می کنند 

درواقع واسطه‌ها، گروهی از شرکتها و افراد هستند که کالا یا خدمت را از تولیدکننده به مشتری و مصرف‌کننده نهایی انتقال می‌دهند. در اقتصاد دوران معاصر، اغلب تولیدکنندگان محصولات را به‌صورت مستقیم به مصرف‌کنندگان نهایی نمی‌فروشند، بلکه بین آن‌ها و مصرف‌کنندگان نهایی، طیفی از واسطه‌های بازاریابی، مجموعه‌ای از عملکرد انتقال را به همراه نامهایی خاص به عهده می‌گیرند. طیفی از واسطه‌ها مثل عمده فروشها، خرده فروشها، دلالها، نمایندگان تولید، عاملان فروش، شرکت‌های حمل‌ونقل، انبارهای مستقل، بانکها، شرکت‌های تبلیغاتی و امروزه شبکه بزرگ و وسیع جهانی اینترنت عملیات انتقال را انجام می‌دهند. در بازار سنتی، واسطه‌های طرف سوم  معاملات در تجارت هستند که در انجام معاملات بعنوان کارگزار میان خریدار و فروشنده عمل کرده و در مقابل  آن هزینه ای ای دریافت می‌کنند. واسطه‌ها هزینه‌های جستجوی کالا چه از سوی مصرف‌کننده و چه از سوی خریدار سازمانی را کاهش می‌دهند، آن‌ها موجب افزایش امنیت اطلاعاتی خریداران و تولیدکنندگان در قبال یکدیگر می گردند و عدم تقارن اطلاعاتی بین آن‌ها را نیز کاهش می‌دهند. واسطه‌ها می‌توانند موجب کاهش ریسک قراردادها و مشکل قیمت گذاری نامناسب در بازار گردند. در بازار سنتی واسطه‌ها به انواع مختلف تفکیک می‌شوند. که به کلیه این واسطه‌ها در کتاب حاضر واسطه سنتی گفته می‌شود.

برخی  از واسطه‌های سنتی مثل عمده‌فروش‌ها و خرده‌فروش‌ها، کالاها را خریده و آن‌ها را دوباره می‌فروشند. این افراد را واسطه کالا می‎‎نامند. عمده فروش، کالا را به‌صورت جزئی به خرده فروشها می‌فروشند. بیشتر افراد، تسهیلات و امکاناتی برای انبار و ذخیره سازی دارند. عمده فروش اغلب برخی مسئولیت‌ها را نیز به عهده می‌گیرد. خرده فروش نسبت به عمده فروش رابطه شخصی محکم تری با مصرف‌کننده نهایی دارد. خرده فروش چند محصول و مارک را نگه می‌دارد تا به نوعی انتظار مصرف‌کننده برآورده شود. یک مصرف‌کننده انتظار دارد که چند محصول و چند مارک از هر محصول به او عرضه شود. خرده فروش می‌تواند امور تبلیغی و پیشبردی محصول و خدمت را انجام داده و قیمت فروش نهایی محصول را بدهد. خرده فروش اغلب یک مارک قوی را نیز در اختیار دارد.

برخی دیگر از واسطه‌های سنتی، مثل دلالها، نمایندگان تولید و عاملان فروش، به دنبال مشتری و مصرف‌کننده کالا می‌گردند. این عمل ممکن است در پشت نام تولیدکننده و در مذاکره با خریدار صورت گیرد. این افراد را واسطه عامل، می‌نامند و در بازارهای غیر داخلی و بین‌المللی مورداستفاده قرار می‌گیرند. آموزش آن‌ها بسیار گران و انگیزش و کنترل از راه دور آن‌ها نیز بسیار سخت است.

همچنین عده‌ای دیگر از واسطه‌های سنتی، مثل شرکت‌های حمل‌ونقل، انبارهای مستقل، بانکها و شرکت‌های تبلیغاتی نیز در امر توزیع فعالیت و کمک رسانی می‌کنند، اما نه مالک کالا می‌شوند و نه در مورد قیمت خرید یا فروش مذاکره می‌کنند. این افراد را  واسط تسهیل گر می‌نامند.

با ورود فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی بخصوص اینترنت به بازار علاوه بر موارد ذکر شده واسطه هایی نیز هستند که به جمع‌آوری اطلاعات موردنیاز شرکت‌های مختلف در مورد مصرف‌کنندگان و مشتریان می‌پردازند. اطلاعاتی از قبیل اینکه چه موقع خرید می‌کنند و چه چیزهایی بیشتر می خرند. سپس این اطلاعات را تحلیل نموده و به شرکت‌ها می‌فروشند. در این میان اطلاعات محرمانه مشتریان مانند نام ، نشانی ، شماره حساب بانکی  و شماره تلفن و غیره آن‌ها محرمانه می ماند. به این دست واسطه‌ها واسطه‌های اطلاعاتی گفته می‌شود.

درصورتی‌که واسطه ای با استفاده از فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی و مدلهای تجاری جدید ترکیبی از هر یک از انواع واسطه سنتی را همراه با واسط اطلاعاتی به وجود آورد و در قبال ارائه خدمات بعد سنتی واسطه گری خود هزینه ای بر روی کالا و خدمات اضافه نکند و کالا و خدمات با همان قیمت تولیدکننده به دست مصرف‌کننده نهایی برسد و درآمدهای واسط از فعالیت واسطه گری او به‌عنوان واسط اطلاعاتی حاصل شود به این نوع واسط در این کتاب واسط با ارزش‌افزوده یا واسط نوین گفته می‌شود.

با توجه به سطح عملکرد و توانمندی ها و مزیت رقابتی ای که واسطه‌های با ارزش‌افزوده در تجارت الکترونیکی از خود نشان می‌دهند، به مرور زمان واسطه‌های سنتی که موجب افزایش هزینه کالا و خدمات و درنتیجه افزایش قیمت آن‌ها برای مصرف‌کننده نهایی در بازار تجارت الکترونیکی می‌شود از بین می‌رود،  امر واسطه زدایی[1] خوانده می‌شود و به‌جای آن واسطه‌های نوین یا واسط های سنتی یا واسط های ترکیبی ای که از ترکیب واسط های اطلاعاتی و یک یا چند واسط سنتی به وجود می‌آیند و نه‌تنها موجب افزایش قیمت کالا برای مصرف‌کننده نهایی نمی شوند بلکه باعث دسترسی مصرف‌کننده به خدمات ویژه ای در قبال خرید کالا یا خدمات می گردند ، رو به افزایش می روند. این امر واسطه گذاری مجدد[2] نامیده می‌شود.

 

 

[1]Disintermediation

[2] Reinter-mediation

خواندن 490 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 09:41
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

عضویت در خبرنامه

دریافت جدیدترین اطلاعات در زمینه بازارایابی دیجیتال

ورود به سایت