یکشنبه, 08 اسفند 1395 ساعت 03:50

مزایای تجارت الکترونیک

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مزایای تجارت الکترونیک

بسياري از سازمان‌ها به‌منظور كاهش هزینه‌ها به تجارت الكترونيكي روي آورده‌اند بااین‌وجود صرفه‌جویی در هزينه تنها دليل بهره‌گیری فناوری‌های ارتباطي و اطلاعاتي در فرايند کسب‌وکار نیست.

بسياري از سازمان‌ها افزايش كارايي در عمليات، اثربخشي اهداف، سودآوري بيشتر، كسب مزيت رقابتي پايدار، بهبود ارائه خدمات به مشتريان و تأمین‌کنندگان، رضایت‌مندی مشتريان و مصرف‌کنندگان ، غلبه بر محدودیت‌های زماني و مكاني و دسترسي به بازارهاي جديد را از عوامل روي آوردنشان به تجارت الكترونيكي می‌دانند. بااین‌حال می‌توان مزایای استفاده از تجارت الكترونیكی را به پنج دسته عمده تقسیم‌بندی كرد كه شامل بستر­سازي اطلاعاتي و ارتباطی، حذف واسطه‌هاي سنتي، افزایش قدرت خریداران و پیدایش بازارهای جدید برای تولیدکنندگان، سفارشی كردن محصولات درخواستی و خدمات پشتیبانی قوی و قدرت گرفتن شرکت‌های اقتصادی نوظهور دانست.

بسترسازي اطلاعاتی و ارتباطی: یكی از امكاناتی كه فناوری‌های اطلاعاتي و ارتباطي در اختیار کسب‌وکارهای تجاري قرار می‌دهد حجم انبوهي از داده‌های تحلیل‌شده و مفيد براي کسب‌وکار است که در دنیای واقعی، ارزش تجاری بسیار زیادی دارد اما بدون صرف هزینه و زمان زیاد به دست نمی‌آید. همچنين تجارت الكترونيكي امكان ایجاد ارتباط با همه افرادی كه برای تكمیل یك فرآیند تجاري لازم است با آن‌ها ارتباط برقرار شود، در كوتاه‌ترین زمان ممكن به وجود می‌آورد.

حذف واسطه‌های سنتي:حذف واسطه‌هاي سنتي یكی دیگر از مهم‌ترین دستاوردهای تجارت الكترونیكی می‌باشد كه باعث كاهش بی‌سابقه قیمت كالاها و خدمات در جهان می‌شود. حذف واسطه‌های سنتي نه‌تنها موجب كاهش 15 تا 50 درصدي قيمت تمام‌شده كالاها و خدمات بر مصرف‌کنندگان نهايي می‌شود بلكه با ورود واسطه‌های با ارزش‌افزوده نوين مصرف‌کننده علاوه بر دريافت كالا و خدمات ارزان‌تر قادر است به منافع جديدي دست يابد.

افزایش قدرت خریداران و پیدایش بازارهای جدید برای تولیدکنندگان :فناوری‌های ارتباطي و اطلاعاتي به‌ویژه اينترنت فرصتی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد كه بتوانند با طیف گسترده‌ای از تولیدكنندگان در سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنند و از این طریق به تقاضای  موردنظر خود از بین پیشنهاد‌های مختلف برسند و در مقابل فروشندگان قدرت چانه‌زنی بیشتری برای كسب امتیاز و مزایای بیشتر داشته باشند. این ساختار برای تولیدكنندگان هم دارای مزایا و امتیازات فراوانی است. تجارت الكترونیكی به تولیدكنندگان امكان جهانی‌شدن محصولاتشان را با صرف هزینه كم نسبت به آنچه در مقابل به دست می‌آید، می‌دهد

سفارشی‌سازی محصولات و خدمات پشتیبانی قوی :دريافت كالاهاي سفارشي و مطلوب از ديگر مزاياي تجارت الكترونيكي است. به‌طور مثال، شركت Dell مشتريان خود را قادر می‌سازد تا كامپيوتر موردنیازشان را سفارش داده و خريداري نمايند. شركت‌هایی كه از این طریق به فروش محصولات و خدمات خود اقدام می‌كنند به‌طور دائم از طریق روش‌های مختلف، سریع و کم‌هزینه در ارتباط با مشتریان خود هستند و پشتیبانی قوی باعث ترغیب مردم به خرید از اینترنت می‌شود.

قدرت گرفتن شركت­هاي اقتصادی نوظهور:تجارت الكترونيكي امكان ايجاد وضعيت رقابتي جدی‌ای را به شرکت‌های اقتصادي نوظهور در مقابل شرکت‌های کهنه‌کار می‌دهد.  با استفاده از قابلیت‌های تجارت الكترونيكي کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند با استفاده از استراتژی‌های كاربردي در بازارهاي مجازي حجم بزرگي از بازار را از رقباي سنتي خود بربايند.

از ديگر مزاياي تجارت الكترونيكي عبارت است از:

  • تهيه اطلاعات بهتر براي مديران کسب‌وکارهای تجاري
  • یکپارچه‌سازی بهتر بين تأمین‌کنندگان و فروشندگان و مصرف‌کنندگان
  • مشاركت بهتر مسيرهاي توزيع
  • هزينه مبادله پایین‌تر
  • درك و شناخت بهتر بازار و مشتريان
  • پوشش زماني و مكاني وسیع‌تر
  • کاهش هزینه‌های تولید
  • افزایش درصد فروش
  • جهانی‌شدن تجارت
  • کاهش هزینه‌های معاملاتي و زمان انجام کار

در مقاله بعدی به برخی معایب تجارت الکترونیک خواهیم پرداخت.

کلینیک بازاریابی دیجیتال

خواندن 404 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 09:41
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

عضویت در خبرنامه

دریافت جدیدترین اطلاعات در زمینه بازارایابی دیجیتال

ورود به سایت