شنبه, 07 اسفند 1395 ساعت 14:58

کسب و کار الکترونیک چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

تعریف کسب‌وکار الکترونیک

کسب‌وکار الکترونیکی در یک تعریف ساده واژه‌ای به معنی انجام کسب‌وکار با استفاده از فناوری‌های ارتباطي، اطلاعاتي و مخابراتي  و ابزارهای مرتبط با آن‌ها است .

تجارت الکترونیکی ازاین‌دست دارای مفهومی کوچک‌تر و محدودتر نسبت به کسب‌وکار الکترونیکی است . در تجارت الکترونیکي حتماً باید بین دو طرف پول ردوبدل شود ( تا به مفهوم تجارت برسیم ) ولی در کسب‌وکار الکترونیکي لازم نیست پولی مبادله گردد. همچنين در تجارت الكترونيكي دو طرف به دنبال كسب منافع و سود از معامله خود می‌باشند درحالی‌که در کسب‌وکار الكترونيكي الزاماً این‌گونه نيست. به‌طورکلی می‌توان کسب‌وکار الکترونیکي را شامل به‌کارگیری فناوری­های جدید برای برقراری ارتباطات زنجیره‌ای بین سازندگان، فروشندگان، عرضه‌کنندگان و به‌طورکلی ارائه‌دهندگان کالا و خدمات از یک‌سو و خریدار و مصرف‌کننده و یا اساساً مشتری از سوی دیگر دانست و نتیجه آن را اتخاذ تصمیم‌های بهبودیافته، بهینه‌سازی کالا و خدمات، کاهش هزینه‌ها و گشودن مسيرهاي جدید دانست.

 

تعریف تجارت الکترونیک

برخي تعاريف، تجارت الكترونيكي را فعالیت­های تجاری دانسته‌اند که به مشتریان، تولیدکنندگان و تأمین‌کنندگان خدمات معطوف می‌گردد. برخي ديگر تجارت الكترونيكي را بخشی در حال ظهور خوانده‌اند كه در حال رشد و پرهیجان است و لازمه آن یکپارچگی و تلفیق اینترنت ، مخابرات ،فناوری چندرسانه‌ای،محاسبه‌گرهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری،واسطه‌های انسان-ماشین و مدل‌های تجاری می‌باشد. همچنين از تجارت الكترونيكي به‌عنوان استفاده از وسایل الکترونیکی و فناوری برای انجام کارهایی همچون خرید، فروش،، انتقال، مبادلات تولید و خدمات و یا اطلاعات نيز یادشده است. زاس[1]( 1996) تجارت الكترونيكي را سهيم بودن در اطلاعات تجاري، حفظ روابط تجاري  و انجام تبادلات مالي از طريق شبکه‌های مخابراتي دانسته است. او معتقد است كه براي درك و تحليل هر چه بيشتر تجارت الكترونيكي، بهترين راه آن است كه به‌صورت يك ساختار سلسله مراتبي متشكل از سه لايه مورد بررسي قرار گيرد كه اين سه لايه عبارت‌اند از:

 • زيرساخت­ها
 • محصولات
 • ساختارها

 

در هر تعريف تجارت الكترونيكي ضروري است تا چهار بعد اساسي شناسايي شده و موردتوجه قرار گيرد:

 • ماهيت انواع شبکه‌ها
 • راه‌حل‌های كاربردي
 • فعالیت‌های تجاري كه انجام و يا پشتيباني می‌شوند
 • طرفين درگير در تجارت الكترونيكي

برخي از تعاريفي كه از تجارت الكترونيكي در منابع مختلف علمي مطرح‌شده‌اند عبارت‌اند از:

 • تجارت الكترونيكي به معني استفاده و تقويت وب‌سایت‌های تعاملي، پرتال‌های واسط تجاري و بازرگاني، شبکه‌های اجتماعي و کاتالوگ‌های آنلاین است.
 • تجارت الكترونيكي به معني استفاده از ابزارهاي مکاتبه‌ای الكترونيك همچون پست الکترونیک جهت اهداف بازاريابي و اطلاع‌رسانی است.
 • تجارت الكترونيكي به معني استفاده از فناوري­هاي تائید هويت همچون امضاي ديجيتال جهت انجام تبادلات امن اسناد با شركاي تجاري است.
 • تجارت الكترونيكي به معني استفاده از وب در جهت كسب مزيت رقابتي و دسترسي به اطلاعات رقبا است.
 • تجارت الكترونيكي به معني استفاده از قابلیت‌های وب براي دسترسي به بازارها، مشتريان ، فروشندگان و واسطه‌های جديد است.
خواندن 557 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 10 اسفند 1395 ساعت 09:41
محتوای بیشتر در این بخش: مدل های تجارت الکترونیک »
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

عضویت در خبرنامه

دریافت جدیدترین اطلاعات در زمینه بازارایابی دیجیتال

ورود به سایت